Değerli Aşı Öncüleri,

Aşı Öncüleri için Aşı Kursu projesi, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Bağışıklama Derneği’nin ülkemizin çok farklı bölgelerinde çocukların sağlığı ve geleceğimiz için hizmet veren sağlık personelinin aşı eğitimine yönelik olarak gerçekleştirmek istediği eğitim programlarından birisini oluşturmaktadır. Aşı Öncüleri için Aşı Kursu ile öncelikle Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzananlarının olmak üzere aşı ile ilgilenen ve bu konuda bulunduğu bölgede danışılan ve yönlendiren olma isteğinde olan sağlık personelinin yetişmesine yönelik bir adım atılması planlanmıştır. Bu çerçevede, Eylül 2018’de Artvin’den yola çıkarak akademi ve endüstriden, farklı disiplinlerden bilim insanlarını bir araya gelerek bu eğitim sürecini başlattık.

Tüm Türkiye’ye aşılamanın önemini paylaşmayı, genişletmeyi amaçlayan bu proje, 2021 yılında ise dönemsel koşullar göz önüne alınarak uzaktan eğitim şeklinde online olarak gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

Aşılama, dünya çapında bulaşıcı hastalıkların neden olduğu morbidite ve mortaliteyi azaltmak için en başarılı stratejidir. Gelişmiş üretim yöntemlerine ve gelişmiş antijen formülasyonu ve dağıtım sistemlerine katkıda bulunan yeni teknolojiler, büyük ölçüde aşı geliştirmenin başarısını belirler. Kursumuz, hem akademik hem de endüstriden farklı disiplinlerden bilim insanlarını tekrar bir araya getirerek, yenilikçi aşı formülasyonunun ve dağıtımının etkisi hakkında fikirleri paylaşacak. Ülkemizde ve dünyadaki aşı araştırmaları hakkındaki en yeni bilimsel çalışmalar sunumlar eşliğinde kurs tadında katılımcılarla paylaşılacak.

Sizleri de bu yolda Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu adına online olarak düzenleyeceğimiz “Aşı Öncüleri için III. Aşı Kursu’na davet etmekten mutluluk duymaktayız.

Aşılı ve sağlıklı günler dileriz.

Kurs Başkanları

Aşı Öncüleri için 3. Aşı Kursu
Prof. Dr. Ateş Kara

Prof. Dr. Ateş Kara

Hacettepe Üniversitesi
Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
Prof. Dr. Hasan Tezer

Prof. Dr. Hasan Tezer

Gazi Üniversitesi
Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
Prof. Dr. Ergin Çiftçi

Prof. Dr. Ergin Çiftçi

Ankara Üniversitesi
Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı